Dom, Ogród, Wnętrza

Papa w płynie – trwały materiał do renowacji dachów

Uszkodzenia związane z pokryciem dachowym powodują wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim dach przestaje chronić budynek przed opadami deszczu. Poza tym trzeba się liczyć z wychłodzeniem wnętrza. Taki długotrwały stan rzeczy może w końcu doprowadzić do konieczności wykonania generalnego remontu całego budynku. Na szczęście uszkodzenia dachowe można w skuteczny sposób naprawić. Jak się do tego zabrać i jakiego rodzaju papy użyć?

Proste czynności naprawcze

Papę dachową możemy spotkać na starszych budynkach. Obecnie również jest używana jako materiał stosowany do wstępnego krycia. Poza tym używa się jej do uszczelniania zadaszeń altanek ogrodowych czy składzików na opał. Aby papa mogła długo służyć, musi być odpowiednio konserwowana. Trzeba też na bieżąco naprawiać jej uszkodzenia. Z pewnością renowacja dachu z papy będzie konieczna, jeśli pojawią się na niej pęcherze lub spękania. Należy je usunąć poprzez przecięcie i poczekać kilka godzin, aż powierzchnia przeschnie. Następnie na uszkodzony fragment naklejamy nową powierzchnię. Czasami może dojść do oderwania się całego płata papy od powierzchni dachowej. Zazwyczaj dzieje się tak po większych wichurach. W tym przypadku można podkleić oderwaną część i przykleić ją ponownie lub nałożyć nowy fragment papy.

Materiały i narzędzia do naprawy dachu

Podczas prac na dachu należy zachować dużą ostrożność. Podstawą bezpieczeństwa będzie stabilna drabina o odpowiedniej długości, oraz obuwie, które nie będzie się ślizgało po powierzchni dachowej. Jeśli chodzi o naprawę uszkodzeń dachowych, to nie jest to bardzo skomplikowana sprawa. Trzeba tylko przygotować odpowiednie materiały i narzędzia. Z pewnością przyda się klej do papy, dzięki któremu łatwo podkleimy oderwane fragmenty. Musimy przygotować też wyciskacz do kartuszy. Za jego pomocą w prosty sposób nałożymy klej na papę. Dobrze jest także mieć uszczelniacz do dachu. Preparat ten pomoże nam w szybki sposób naprawić małe i średnie rozdarcia papy. Przy tym doskonale nadaje się do wypełniania pęknięć, dziur i szpar. Pędzel ławkowiec pozwoli na wygodne nałożenie uszczelniacza i masy renowacyjnej. Rozcieńczalnik do wyrobów bitumicznych zwiększy lepkość asfaltu. Natomiast palnik dekarski będzie niezbędny przy układaniu papy termozgrzewalnej.

Właściwości papy w płynie

Do renowacji dachu świetnie nadaje się papa w płynie (CWS). Posiada ona wiele cennych właściwości. Przede wszystkim powłoka stworzona przez ten materiał jest odporna na czynniki atmosferyczne. Poza tym jest niezwykle trwała. Cechą charakterystyczną papy w płynie jest wysoka elastyczność oraz wyjątkowa odporność na spękania. Do wyjątkowych zalet tego produktu trzeba zaliczyć fakt, że nadaje się do użycia od razu po otwarciu. Jeśli nie wykorzystamy całego surowca, to można go użyć ponownie przy kolejnej naprawie. Trzeba jednak całość dobrze zabezpieczyć. Czas wiązania i wysychania jest uzależniony od tempa odparowywania wody oraz promieniowania UV. Jeśli na wysokości dachu temperatura oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza i jest odpowiedni przepływ powietrza, to po 3-4 godzinach cała masa zostanie związana. Większa wilgotność i niższa temperatura wydłuża ten proces.