Dom, Ogród, Wnętrza Kulinaria Ogólne

Ogórki na zimę na różne sposoby

Sezon ogórkowy pozwala zarówno zajadać się świeżymi warzywami, jak i pomyśleć o przygotowaniu zapasów na zimę. Obecnie wciąż wiele osób zna jedynie podstawowe metody przygotowania ogórków w słoikach. Sprawdzonych sposobów jest jednak znacznie więcej. Poniżej opisanych jest kilka metod przygotowania, które pozwolą nadać ogórkom bardziej oryginalny smak niż zazwyczaj. Nie są to pełne przepisy, a jedynie sugestie pomagające przygotować ogórki na zimę na różne sposoby.

Ogórki z chili i czosnkiem

Ogórki na ostro mają wielbicieli na całym świecie. Odrobina pikantności dodaje warzywom jeszcze wyrazistszego smaku niż w przypadku standardowych ogórków ze słoika. Poza podstawowymi składnikami, czyli ogórkami, główkami czosnku i sproszkowanym chili, potrzebny jest jeszcze cukier, ocet i olej. Sposób przygotowania jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić ogórki w ulubiony przez nas sposób, a następnie ugotować zalewę z pozostałych składników.

Ogórki w miodzie

Ten sposób dla niektórych może być nieakceptowalny, ponieważ łączy słony posmak ze słodkim. Wiele osób jednak lubi taką fuzję, a warto pamiętać, że ogórki zawierają jedynie lekki posmak słodkiego miodu. Oczywiście podstawowym składnikiem są ogórki oraz kilka łyżek miodu, ale w tym przypadku stosuje się również niektóre przyprawy, jak chociażby ziele angielskie czy liść laurowy. Istnieje również alternatywna wersja tego sposobu przygotowania przetworów, czyli ogórki w zalewie miodowo-musztardowej, gdzie, jak łatwo się domyślić, dodatkowym składnikiem jest klasyczna musztarda.

Ogórki z papryką

Przygotowywane ogórki na zimę na różne sposoby to również przepisy łączące klika warzyw. Decydując się na ogórki z papryką należy pamiętać, że do przygotowania 2 kg ogórków należy kupić co najmniej 4-5 dużych papryk. Ogórki z papryką są doskonałą alternatywą, gdy w zimowe dni nie mamy żadnego pomysłu na przygotowanie surówki do obiadu. Tego typu ogórki doskonale komponują się chociażby z intensywnie przyprawionym gulaszem. 

Ogórki w stylu greckim

To dosyć nietypowy sposób przygotowania ogórków, gdyż kluczowym składnikiem zalewy jest duża ilość przyprawy gyros, którą zazwyczaj dodaje się do mięs. Wbrew pozorom tak przygotowane ogórki mają ciekawy smak, który powinien spodobać się przede wszystkim miłośnikom  kuchni greckiej. Szykując ogórki na zimę na różne sposoby warto przygotować kilka słoiczków tego rodzaju. Niewątpliwie na plus zasługuje łatwy sposób przygotowania, ponieważ w tym przypadku nie używa się zbyt wielu dodatkowych przypraw i składników. Tego typu ogórki można serwować z jogurtem greckim, który będzie stanowił ciekawy kontrast dla intensywnej w smaku przyprawy.

Sałatka z ogórków w słoiku

W tym przypadku istnieje kilka różnych przepisów na sałatkę, której podstawą są pokrojone w grube plasterki ogórki. Najczęściej dodaje się do nich inne warzywa, jak chociażby paprykę, marchewkę oraz cebulę. Tego typu sałatka w słoiku jest bardzo popularna, ponieważ jej bogata zawartość pozwala zastąpić świeże warzywa dodawane do obiadu.