Aktualności Ogólne

Rozpoczął się długi majowy weekend – policjanci apelują o rozwagę i rozsądek!

Rozpoczął się długi majowy weekend – policjanci apelują o rozwagę i rozsądek!

Przed nami długi majowy weekend, który wielu z nas będzie chciało spędzić poza miastem. Ten czas to jest również okres wzmożonej pracy zachodniopomorskich policjantów, którzy w trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach będą pełnili służbę w trakcie całej ” majówki”. Zachodniopomorscy policjanci przypominają kilka zasad, które pozwolą każdemu bezpiecznie dotrzeć na miejsce wypoczynku i równie bezpiecznie spędzić tam czas.

W tym roku długi majowy weekend będzie trwał 5 dni. Już od piątku ( 29.04.2022r.) na głównych trasach komunikacyjnych  naszego regionu pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan psychofizyczny prowadzących pojazd, stan techniczny pojazdów oraz  to, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także patrole w radiowozach nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestrator, w dbanie o bezpieczeństwo podróżujących zaangażowani też będą funkcjonariusze z policyjnej grupy SPEED. Nadmierna prędkość od lat jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których ludzie tracą życie i zdrowie, dlatego też mundurowi będą  egzekwować jazdę zgodną z przepisami.

W czasie długiego weekendu będziemy dbać o utrzymanie przejezdności dróg podczas tzw. wyjazdów i powrotów. Spodziewamy się dużego natężenia ruchu szczególnie na trasach prowadzących do miejscowości nadmorskich. Na drogach będzie można spotkać policjantów, którzy w najbardziej newralgicznych miejscach będą ręcznie kierowali ruchem w celu rozładowania tzw. korków.
Podczas ubiegłorocznego długiego majowego majowego tj. od 30 kwietnia do 3 maja 2021 r. odnotowano na zachodniopomorskich drogach 6 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 5 zostało rannych. Policjanci zatrzymali wówczas 67 kierujących po alkoholu lub środkach działających podobnie do alkoholu.

Dlatego, aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz.
Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest upewnić się,  czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika.

Wiele osób wyjedzie do rodziny, czy na dłuższą wycieczkę. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Zastosowanie się do naszych  porad z pewnością przyczyni się do uniknięcia wielu przykrych niespodzianek, zarówno w czasie wypoczynku i podróży.

Życzymy mieszkańcom naszego regionu i gościom odwiedzającym nasze województwo udanego i bezpiecznego długiego weekendu.

podkom. Irena Kornicz Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / kom. Mateusz Mićko WRD KWP w Szczecinie

 

Content retrieved from: https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/47314,Rozpoczal-sie-dlugi-majowy-weekend-policjanci-apeluja-o-rozwage-i-rozsadek.html.