Ogólne

Jakie prace wykonuje geodeta?

Geodeta jest specjalistą zajmującą się przeprowadzaniem pomiarów oraz tworzeniem dokumentacji geodezyjnej. Obsługuje on zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Jakie prace oferuje geodeta? Zobacz najważniejsze informacje na temat jego oferty!

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta jest specjalistą posiadającym odpowiednie uprawnienia, który może prowadzić usługi geodezyjne zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

W biurze geodety można skorzystać z szerokiej gamy usług zarówno w zakresie geodezji klasycznej, jak i inżynierskiej.

Geodeta zajmuje się pomocą swoim klientom w przypadku realizacji wielu inwestycji, gdy konieczne jest przeprowadzenie pomiarów, a także przygotowanie niezbędnych dokumentów czy inwentaryzacji obiektów.

Gdzie można skorzystać z usług geodezyjnych?

Aktualnie biura geodetów działają na terenie całego kraju, dlatego też nie powinniśmy mieć większych trudności, by znaleźć specjalistę w swojej okolicy.

W miejscowościach jak Wieliczka, Niepołomice, Kraków usługi geodezyjne oferuje https://wardega.pl/geodezja/. Dokładne informacje dotyczące jego oferty można znaleźć już teraz w internecie.

Jakie usługi oferują geodeci?

W biurach geodezyjnych można skorzystać z pełnej gamy usług. Kiedy będą one konieczne?

Wykonanie przyłącza

Aby dokonać przyłącza działki i obiektu do konkretnej sieci, na przykład wodociągowej, gazowej, konieczne jest wykonanie projektu przyłącza. W takim przypadku trzeba udać się do geodety, który będzie mógł wytyczyć jego przebieg, przygotować dokumentację oraz wykonać inwentaryzację.

Budowa domów i innych obiektów

Skorzystanie z pomocy geodety jest również konieczne wtedy, gdy planuje się budowę domu jednorodzinnego albo innych typów obiektów. W tym przypadku geodeta oferuje pełną gamę usług, między innymi zajmuje się przygotowaniem mapy do celów projektowych do przedłożenia w urzędzie, wykonuje obsługę inwestycji w zakresie jej wytyczenia, pomiarów, inwentaryzacji. Uczestniczy on wtedy na wszystkich etapach prac – aż do odbioru nieruchomości.

Podzielenie działki

Kolejnym przykładem usług geodezyjnych jest podział działki. Aby wykonać taką czynność, konieczne jest udanie się do geodety, który będzie mógł odpowiednio działkę wytyczyć, a następnie sporządzić niezbędną dokumentację.

Podział działki może być prowadzony w różnych celach, między innymi wtedy, gdy planuje się przekazanie część działki w darowiźnie albo też sprzedanie jej.

Określenie przebiegu granicy działki

Niekiedy nie wiadomo dokładnie, jak przebiega granica działki. Aby ją określić, konieczne jest również udanie się do geodety, na przykład jak https://wardega.pl/geodezja/.

Geodeta może wtedy na podstawie aktualnych map określić, gdzie dokładnie znajduje się działka. Następnie zastosuje on oznaczenia geodezyjne, aby określić, w jakich miejscach położone są jej granice.

Również taka usługa jest często wybierana wtedy, gdy pojawiają się spory co do przebiegu granic działki. W tym przypadku geodeta może wskazać, czy linia podziału pomiędzy działkami jest prawidłowa.