Aktualności Ogólne

BEZPIECZNIEJ NA DROGACH: policyjne działania „pieszy i rower” na terenie Szczecina

Sześciu nietrzeźwych kierujących oraz pięciu piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h – to efekt wczorajszych działań “PIESZY I ROWER” szczecińskiej drogówki na terenie miasta. Celem akcji jest między innymi poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierujących rowerami.

Rowerzyści zaraz po pieszych to grupa użytkowników dróg szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z różnymi pojazdami. Pomimo licznych apeli wiele osób nadal porusza się po drogach nie stosując się do zasad ruchu drogowego. Aby przeciwdziałać podobnym zdarzeniom i spróbować zminimalizować ryzyko ich występowania, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie przeprowadzili działania, w trakcie których zwracali uwagę na zachowanie rowerzystów, prawidłowe wyposażenie ich pojazdów, trzeźwość kierujących ale również na zachowanie kierowców wobec jednośladów i pieszych, tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Działania mają na celu także wskazanie rowerzystom, pieszym oraz kierującym pojazdami zachowania, które są zgodne z normami prawa o ruchu drogowym, a także by w przyszłości uniknęli sytuacji niebezpiecznych na drodze.
W rezultacie minionych działań nie doszło do wypadku z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci ujawnili ponad 30 wykroczeń w relacji pieszy – kierujący oraz wykroczeń popełnianych przez pieszych. Zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących, czterech kierujących bez uprawnień oraz pięciu piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym jechali z prędkością o więcej niż 50 km/h.

Dodatkowo mundurowi zatrzymali kierującego z aktywnym zakazem prowadzenia pojazdów oraz z cofniętymi uprawnieniami. Łącznie funkcjonariusze ujawnili ponad 100 wykroczeń w ruchu drogowym.

Niechlubnym wyczynem może pochwalić się kierujący audi, który ominął pojazd ustępujący pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu dla pieszych. 49 – latek miał pecha, bo w pobliżu znajdowali się policjanci, którzy niezwłocznie zareagowali. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Interwencja zakończyła się mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 6 pkt karnymi, a za prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień mężczyzna odpowie przed Sądem.

Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, aby na drodze zachowywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, co z pewnością pozwoli na ograniczenie zdarzeń drogowych z tą grupą uczestników ruchu oraz bezpieczne i komfortowe korzystanie z dróg.

ZKS KMP

Content retrieved from: https://szczecin.policja.gov.pl/szm/dzialania-policji/aktualnosci/46768,BEZPIECZNIEJ-NA-DROGACH-policyjne-dzialania-pieszy-i-rower-na-terenie-Szczecina.html.